Publiczne Gimnazjum

im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Zwyczaje i tradycje ślubne na świecie

Nauka w gimnazjum to nie tylko siedzenie w ławkach i przyswajanie - w mniejszym lub większym stopniu - teoretycznej wiedzy z wielu tematów, ale także poznawanie świata w możliwie przystępny dla nas, uczniów, sposób.

Przykładem takiego działania w tym roku szkolnym był projekt edukacyjny z Wiedzy o Społeczeństwie, przygotowywany corocznie przez uczniów klas drugich Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Węgierskiej Górce. Tegoroczny temat projektu był bardzo ciekawy, nosił bowiem tytuł „Zwyczaje i tradycje ślubne na świecie“. Czekało nas dużo pracy, ale i wspólnej zabawy.

Pod czujnym okiem opiekuna projektu - mgr Anny Kąkol - podzieliliśmy się pracą. Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia było przygotowanie broszury informacyjnej dotyczącej zwyczajów i obrzędów ślubnych na różnych kontynentach i w państwach. W małych grupach przygotowaliśmy wiele różnych artykułów, tekstów i ciekawostek, by w grudniu połączyć je w spójną całość. Dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć, jak różne są kultury na całym świecie, często bardzo odbiegające od tych znanych nam w Europie.

Finał projektu odbył się 15 lutego 2017r. w sali audytoryjnej w naszej szkole, z udziałem dyrektora szkoły i grona pedagogicznego oraz w-ce wójta, radnych gminnych i powiatowych, pracowników gminy i zaproszonych gości. Przygotowaliśmy prezentację naszej dotychczasowej pracy i zdobytej wiedzy. Uczniowie gimnazjum wraz z honorowymi gośćmi mogli przede wszystkim poznać zwyczaje i obrzędy przedstawione w formie prezentacji multimedialnej i wykonanej przez nas broszury, a także podziwiać piękne, tradycyjne stroje, w które przebrali się organizatorzy, posłuchać charakterystycznej dla danego regionu świata muzyki, wybrać najdziwniejsze zwyczaje ślubne o jakich przyszło im usłyszeć, a nawet być świadkiem licytacji o podwiązkę panny młodej. Na koniec projektu krótką prezentację dla naszej szkoły przygotowała Europoseł Pani Jadwiga Wiśniewska. Prezentacja została nagrana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wszyscy uczniowie dostali od pani Europoseł małe upominki. Sam projekt odbywał się pod honorowym patronatem Posła do Sejmu Kazimierza Matusznego.

Nie zabrakło oczywiście poczęstunku. Wszyscy obecni mogli udać się na „wesele“, gdzie czekały na nich ciepłe i zimne napoje, a także przygotowane sałatki, przystawki i ciasta. Dla mniej wybrednych smakoszy nie zabrakło oczywiście pizzy.

Projekt można zaliczyć do udanych. Dzięki zaangażowaniu uczniów i pracy Pani Anny Kąkol oraz hojności naszych sponsorów udało nam się go zrealizować. Wszystkim, którzy mieli jakikolwiek wkład w przygotowanie i przeprowadzenie projektu bardzo serdecznie dziękujemy!

Społeczność uczniowska.

Opracowała uczennica kl. II a, Aleksandra Rypień.

/ / / / / / / /